Jak wybrać dobrą szkołę pływania?

Pływanie staję się coraz bardziej popularne, a amatorzy tego sportu mają do wyboru coraz więcej ciekawych ofert. Reklamy kuszą atrakcyjnymi cenami i różnymi zajęciami na basenie. Jednak jakie czynniki powinny wpływać na wybór tej najlepszej pływalni,  na który basen się zdecydować i jaką szkołę pływania wybrać dla siebie lub swojego dziecka?

Jak wybrać basen?

Wybór pływalni jest istotnym elementem i nie powinien być przypadkowy. Ważne są tu nasze oczekiwania – czy wystarczy nam basen tylko do pływania, basen sportowy, czy może potrzebujemy również strefy rekreacyjnej lub strefy spa. Przy wyborze basenu, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, powinniśmy zwrócić uwagę, czy basen jest czysty, zadbany, posiada prysznice, szatnie i czy na basenie są ratownicy oraz jakie są ceny karnetów i jaki mamy do niego dojazd. Czasem warto wybrać ten basen, który nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie, ale spełnia nasze oczekiwania. Zanim dokonamy wyboru, warto dobrze rozejrzeć się wśród ofert i wybrać dla siebie tę najlepszą.

Którą szkołę pływania wybrać?

Baseny oferują dużą gamę zajęć – naukę pływania dla dorosłych, dzieci, niemowlaków, aqua-aerobik. W ośrodkach sportowych oferujących tak szeroki wachlarz zajęć pojawia się również wiele szkół pływackich, jak więc wybrać tę najlepszą dla siebie i dziecka?

Przede wszystkim należy podkreślić, że nauka dzieci to wielka odpowiedzialność. Ważnym elementem jest, aby instruktor przebywał z dziećmi w wodzie. W zależności od wieku dziecka powinniśmy dowiedzieć się, na jakim basenie będą prowadzone zajęcia. I tak, dla niemowlaków i dzieci do około 4. roku życia, powinien to być basen cieplejszy, o temperaturze wody około 31 stopni Celsjusza. Natomiast dzieci od 4. roku życia mogą już chodzić na zajęcia na dużym sportowym basenie, gdzie woda ma około 28 stopni Celsjusza. Jeśli dziecko jest zmarzluchem i temperatura wody jest dla niego za niska, można kupić mu specjalną piankę (dostępne w większości sklepów sportowych), która da sporo ciepła i nie będzie jednocześnie krępować ruchów. Ponadto zwiększa ona bezpieczeństwo i ułatwia instruktorowi demonstrowanie poszczególnych ćwiczeń.

Jaki powinien być instruktor pływania?

Bardzo ważny jest kontakt dziecka z instruktorem. Rodzice na pierwszych zajęciach powinni zwrócić uwagę na to, jak instruktor współpracuje z dzieckiem (czy wykazuje się spokojem, jest pogodny, nawiązuje z nim kontakt, itd.), jakie ma podejście i czy wzbudza sympatię dzieci. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, czy osoba prowadząca zajęcia posiada odpowiednie kwalifikacje. Są nimi uprawnienia instruktora pływania, dzięki którym mamy gwarancję, że osoba prowadząca zajęcia odbyła specjalistyczny kurs, na którym została przygotowana do prowadzenia zajęć na basenie. Można również porozmawiać z instruktorem i zapytać, jakie ma doświadczenie z dziećmi, ile czasu pracuje w zawodzie oraz czy oprócz nauki pływania prowadzi również inne zajęcia z dziećmi. Dodatkowym atutem są uprawnienia ratownicze, natomiast nie każdy instruktor musi takie posiadać, ponieważ na basenie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

Wykwalifikowany instruktor powinien zachęcić dzieci do wspólnej nauki oraz zabawy. Warto podpytać inne osoby o opinię na temat danej szkoły pływania i przejrzeć stronę internetową oraz facebooka – zamieszczone tam zdjęcia przybliżą nam metody i formy prowadzenia zajęć.

Do zobaczenia w wodzie!