STOP zwolnieniom z WF-u

Unikanie lekcji WF-u przez dzieci to coraz  poważniejszy problem!
Brak aktywności fizycznej w młodym wieku
może powodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych w przyszłości.
Dlatego wszyscy zabieramy stroje sportowe i razem pędzimy na lekcję WF-u!

Kto wspiera nasze dzieciaki?

Miło nam poinformować, że szkoła pływania Smile-Swim ma przyjemność wspierać jedną z ważniejszych akcji skierowanych do dzieci :). „Stop zwolnieniom z WF-u” to akcja Ministerstwa Sportu i Turystyki, która ma zachęcić dzieci do czynnego udziału na zajęciach sportowych w szkole!

STOP zwolnieniom z WF-u wspierane było przez wiele znamienitych osobistości w świecie sportu. Przykładowo Pani Otylia Jędrzejczyk, czy Pani Anna Lewandowska wspierają promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci. Również panowie aktywnie działają na tym froncie jak mogą: Pan Dariusz Michalczewski, Marcin Lijewski czy Mateusz Mika.

My, instruktorzy pływania szkoły Smile-Swim, nie jesteśmy tak wielkimi gwiazdami sportu jak wymienione wyżej osoby (które podziwiamy i szanujemy za wyniki sportowe i podejście do życia), ale właśnie o to chodzi! Nie tylko takie osoby mają wypływ na to co się dzieje z Polską młodzieżą w kwestii aktywności i sprawności fizycznej.

Poczuj zmęczenie na własnej skórze!

Bardzo ważna jest tak zwana praca u podstaw. Aby dziecko szanowało tak wielkie nazwiska w świecie sportu, musi wiedzieć jak wiele takie osoby włożyły wysiłku w to, aby osiągnąć sukces. A mogą zrozumieć to tylko wtedy, gdy rodzice będą zachęcać ich od najmłodszych lat do uprawiania sportu, stawianiu celów i pokonywania słabości i zmęczenia fizycznego.

Nie mówię od razu, że każde dziecko powinno profesjonalnie trenować sport od najmłodszych lat. Proszę tego w ten sposób nie odbierać. Chodzi mi o aktywność rekreacyjną. Za przykład można wziąć jazdę na rowerze. Kiedy ktoś, kto nie uprawia sportu zawodowo, przejedzie na rowerze rekreacyjnie 20 km to poczuje zmęczenie i dzięki temu będzie mógł sobie wyobrazić co musi czuć kolarz, przykładowo Rafał Majka, czy Michał Kwiatkowski po przejechaniu 250 km na jednym z etapów Tour de France. Już nie mówiąc o całym wyścigu trwającym 3 tygodnie, gdzie kolarze robią około 3500 km. Dla normalnych osób są to rzeczy niemożliwe…

Jak zaszczepić w dziecku miłość do sportu?

Prosto! Wybieramy jakąś dyscyplinę sportu, może to być np. jazda na rowerze czy pływanie na basenie. Potem wsiadamy razem z dzieckiem na rower lub wybieramy się wspólnie na pływalnię. I bardzo ważna rzecz! Robimy to systematycznie! Nie wystarczy jeden, ani dwa razy! Dzięki takim wspólnym wypadom pokazujemy dzieciom że aktywne spędzanie czasu jest fajne, zaszczepiamy w nim zamiłowanie do sportu a jednocześnie pogłębiamy więź z dzieckiem.

Na początku drogi sportowca bardzo ważne jest to aby dana dyscyplina sportowa dawała mu wiele radości. Ogromną motywacją jest również sukces w postaci zdobycia medalu lub innej nagrody, dlatego w naszej szkole pływania staramy się robić zawody dla najmłodszych, gdzie na każdego czeka mała nagroda za wysiłek włożony w pracę na treningach i późniejszy wynik na zawodach. Chodzi o to aby każdy czuł motywację do dalszej pracy. Wystarczy naprawdę niewiele aby zachęcić dzieci do uprawiania sportu.

Wytrwałość jest kluczem do sukcesu!

Także drodzy rodzice! Ogromna prośba do Was. Nie lekceważcie tematu! Postarajcie się zachęcić wasze pociechy do uprawiania sportu, niech popróbują wszystkiego i znajdą taką dyscyplinę, która sprawi im wiele radości i którą będą chcieli uprawiać w każdym wolnym momencie.

I pamiętajcie, że nie warto zmuszać dzieci do sportu, bo może to mieć odwrotny skutek! Jeżeli to będzie samodzielna decyzja dziecka to w przyszłości może zaowocować czymś fajnym. Na pewno brakiem problemów ze zdrowiem i ochroną przed otyłością, która jest poważnym problemem wśród młodzieży w Polsce.

Zachęcajcie i dopingujcie! Zróbmy coś dobrego razem. Tylko wtedy jest szansa, że sport w Polsce będzie rozwijał się w dobrym kierunku. Nie dawajcie bez dobrego powodu zwolnień z WF-u, nawet minimalny ruch to korzyść dla organizmu.