Nauka pływania na SUP-ie

Zaczniemy od wyjaśnienia wszystkim co to w ogóle jest ten SUP,
a potem płynnie przejdziemy do tematu nauki pływania na SUP-ie.
Generalnie będziemy bardzooo zachęcać do wypróbowania tego sportu!

SUP – co to takiego?

Już tłumaczymy! SUP to dość świeża dyscyplina sportu, więc mogliście o nim jeszcze nie słyszeć. Samo słowo SUP to skrót od angielskiej nazwy „stand up paddle” czyli połączenie specjalnej deski o dużej wyporności z wiosłem. Na desce możemy stać lub klęczeć w początkowej fazie nauki. Utrzymanie równowagi nie jest zbyt trudne i dość szybko można się tego nauczyć.

Kto może pływać?

Dosłownie każdy! Zawodowcy startujący na różnych akwenach, rodziny z dziećmi a nawet małe psiaki! ;) Doświadczeni surferzy lubią zabierać swoich czteronożnych przyjaciół na wycieczki na SUP-ie. Jest to naprawdę fajny pomysł na rodzinną rozrywkę, która może być też przyjemnym w upalne dni środkiem transportu.

Gdzie można pływać na SUP-ie?

Gdzie się na nim pływa? Na SUP-ie można pływać po wszelkiego rodzaju akwenach wodnych. SUP świetnie nadaje się do zabawy na morzu, gdzie każdy może spróbować złapać małą falę i poczuć się jak prawdziwy surfer. Można też uciec w inny rejon Polski np. na mazury i popływać na jeziorze lub rzece. Równie dobrze możemy zaplanować sobie leniwe spływy z nurtem rzeki lub stwarzające spore wyzwanie spływy rwącą, górskim potokiem. Jak widać deskę z wiosłem można zabrać dosłownie wszędzie!

Ale najlepsze jest to, że są również modele pompowane. Można takiego SUP-a spakować w wygodny plecak, wsiąść do pociągu i pojechać w najbliższe miejsce, gdzie można wskoczyć do wody!

Nauka pływania

Nauka pływania na desce z wiosłem jest bardzo prosta. Oczywiście jeżeli chodzi o podstawowe elementy. Wchodzimy na deskę i pierwsze godziny spędzamy na trenowaniu równowagi. Gdy już czujemy się pewnie możemy płynąć na wycieczkę.

Jeżeli jednak chcemy spróbować swoich sił na falach, potrzebujemy kilku godzin treningu aby poradzić sobie na niestabilnym terenie. Pierwsze próby polegają na utrzymaniu równowagi w trudnych sytuacjach oraz coraz lepszemu wyczuciu deski.

SUP-y na obozie sportowym Smile-Swim!

Dzięki uprzejmości Board and Kite i 24surf czyli firm prowadzonych przez Łukasza Końskiego, znanego w środowisku wodnym jako osoba, która wprowadzała Kitesurfing w Polsce, mogliśmy zaszczepiać miłość i fascynację tym sportem wśród dzieci z naszego obozu sportowego! Po krótkim czasie dzieci śmigały na SUP-ach po naszym augustowskim jezierze.

Co daje trening na SUP-ie?

Można powiedzieć, że jest to trening ogólno-rozwojowy. Super wpływa na koordynację i równowagę. Podczas wiosłowania i utrzymywania pozycji stojącej na desce pracują wszystkie mięsnie! Nawet te najmniejsze ☺. Nasi obozowicze mogą to potwierdzić w 100 %. Bardzo wzmacniają się mięśnie głębokie, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej sylwetki u dzieci i powstrzymują choroby kręgosłupa.

Podczas nauki pływania na SUP-ach wzmacnialiśmy również nasze ramiona, dzięki temu łatwiej będzie nam pływać na basenie po wakacjach! Nogi również nie są obojętne podczas pływania, ponieważ utrzymując równowagę pracują bardzo mocno mięsnie czworogłowe. Myślę, że będą super efekty na basenie, kiedy będziemy pływać na samych nogach!

Podsumowując…

SUP jest dobry dla każdego i na każdym akwenie. Daje nam wiele możliwości i pokazuje świat wodny od zupełnie nowej strony. Myślę, że warto spróbować i osobiście przekonać się o urokach tego sportu. Szczególnie teraz, kiedy jeszcze jest to sport rzadko spotykany w Polsce i można być świadkiem historii. Nie myśl za długo. Spróbuj!