Co to jest Taekwondo i dlaczego tak groźnie brzmi?

Taekwondo to sztuka walki. Walka kojarzy nam się z agresją i przemocą. A więc od razu nasuwa się pytanie czy aby na pewno dzieci powinny mieć z tym styczność? Pokażemy Wam, że Taekwondo to coś więcej niż same ciosy i walka, i że nie ma w tym nic groźnego dla dzieci! 

Co to jest Taekwondo?

Taekwondo to sztuka walki wywodząca się ze stolicy Korei Południowej – Seulu. Jej pomysłodawcą był generał. Nazwa jest bardzo złożona i oznacza wiele rzeczy :

  • „ Tae” oznacza uderzenie nogą,
  • „Kwon” uderzenie pięścią,
  • „Do” to sztuka, metoda, droga pokonywania własnych słabości i osiągnięcie zamierzonego celu.

To właśnie „Do” jest najważniejszym elementem przy przekazywaniu wiedzy dzieciom. Aby nauczyć je woli walki i osiągania celów, które sobie postawią. We wszystkich sztukach walki same ciosy to tylko dodatek. Najważniejsza jest głowa, która kieruje wszystkim. To ona odpowiada za rozwagę, szacunek do przeciwnika i mądrość podejmowanych decyzji.

Strój zawodników

Zawodnicy taekwondo trenują w strojach, który nazywa się DOBOK. Przypomina tradycyjne białe kimono, jak z dobrych filmów z Brucem Lee w roli głównej. Jednak zawodnicy oprócz białej szaty ubrani są również w specjalne ochraniacze na nogi, klatkę piersiową i głowę, które w trakcie zawodów wyposażone są w specjalne czujniki i potwierdzają zadanie dobrego ciosu.

Co robią dzieci na zajęciach?

Spokojnie! Najpierw uspokoimy wszystkich rodziców, że walka nie jest najważniejszym elementem na zajęciach prowadzonych dla dzieci. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa i odpowiedni rozwój dziecka.

Zajęcia sportowe dla dzieci prowadzone są w formie zabawowej. Daje dzieciom wiele radości, rozładowuje napięcie, a przy tym zajęcia są atrakcyjne dla młodych uczniów i chętnie wracają na salę treningową.

Nie tylko zabawa ale zdrowa dyscyplina i sprawiedliwość jest sukcesem współpracy. Dlatego na zajęciach taekwondo wymaga się przestrzegania zasad DOGANG. Sztuka walki taekwondo jest bardzo wdzięczną dyscypliną ponieważ w odróżnieniu od innych dziedzin sportu, kształtuje nie tylko osobowość ale całe ciało. Na treningach obecnych jest wiele ćwiczeń, które rozwijają i doskonalą poszczególne cechy motoryczne takie jak gibkość, szybkość, wytrzymałość, koordynację wzrokowo-ruchową i siłę.

Zasady, którymi kierują się zawodnicy

W sztuce walki taekwondo respektuje się zasady – DOGANG. Najważniejsze z nich to szanowanie przeciwnika, miejsca w którym odbywają się zajęcia i zawody oraz dbanie o sprzęt i strój sportowy. Czyli tak naprawdę Taekwondo uczy szacunku do wszystkiego co znajduje się na tym świecie. Jest to niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach, ponieważ zdarza się, że niektóre wartości zostały zachwiane. Zajęcia z Panią Alicją na pewno je przywrócą i będzie to procentować w życiu codziennym na przykład po przez szacunek do starszych osób i do ich wiedzy.

Jedna sztuka walki, ale wiele odmian

Tradycyjne taekwondo różni się od sportowego.  W taekwondo tradycyjnym zdobywa się umiejętności technik nożnych i ręcznych wykorzystywanych w układach które noszą specjalną nazwę POOMSE. Jest to walka zawodnika z cieniem. Czym więcej skomplikowanych technik, złożonych z różnych kombinacji tym wyższy stopień umiejętności co wiąże się ze zdobyciem pasa. Każde poomse ma swoje znaczenie i odpowiedni kolor pasa. Zdobycie czarnego pasa wiąże się z umiejętnościa wykonania wszystkich poomse i ostatniego KORIO oznaczający I DAN. 

Natomiast taekwondo sportowe, czyli tak zwane olimpijskie, ponieważ pojawia się jako dyscyplina na Igrzyskach Olimpijskich polega na umiejętności wygrania walki z przeciwnikiem. Zawodnicy od najmłodszych lat naucza się różnych kopnięć od podstawowych aż po skomplikowane kopnięcia obrotowe oraz obronę czyli bloki wykonywane rękami.

Co szkoła pływania Smile-Swim ma wspólnego z Taekwondo?

Tak się składa, że nasza niepozorna instruktorka pływania Ala, równie dobrze czuje się w wodzie jak i na macie! Ma na swoim koncie niezliczoną ilość godnych podziwu sukcesów (nie tylko na mistrzostwach Polski, ale również na arenie międzynarodowej)!

Szkoła pływania Smile-Swim kocha wszelką aktywność sportową i ceni sobie wszystkie talenty swoich instruktorów pływania, dlatego postanowiliśmy pokazać naszym uczniom elementy tej sztuki walki na zbliżającym się obozie sportowym. Ala wielokrotnie udowodniła, że wie jak zarazić dzieci pasją do sportu, właśnie poprzez zabawę. Już niedługo uczestnicy naszego obozu młodzieżowego będą mogli poznać uroki Taekwondo… Kto jedzie z nami?