Dla kogo jest grupa pływacka Rekiny?

Pamiętajcie, że każda grupa jest umowna i stanowi przykład. Każde dziecko zapisujemy indywidualnie na podstawie opisu rodzica, a pierwsza lekcja sprawdza, czy wybór był słuszny. Jeżeli nie, to wtedy szukamy dalej, tak aby dzieci były jak najlepiej dobrane :).

Rekiny to grupa nauki pływania dla dzieci w wieku powyżej 7 lat, które umieją już pływać. Jedni lepiej, drudzy gorzej, ale wszyscy bez problemu wskakują do dużego basenu i wiedzą co należy w nim robić…

Jak wygląda nauka pływania Rekinów?

W przypadku Rekinów możemy zacząć mówić o prawdziwych treningach na dużym basenie. Na nauce pływania dzieci doskonalą poznane wcześniej podstawowe style pływackie, jak również próbują sił w zupełnie nowych dla nich stylach. Kładziemy nacisk na styl oraz technikę.

Zajęcia tradycyjnie odbywają się w jednostkach 30-minutowych. Na tym etapie nauki, jak na wszystkich innych, instruktor pływania również przebywa z dziećmi w wodzie i „na mokro” demonstruje i koryguje ruchy ucznia.

Zajęcia tradycyjnie odbywają się w jednostkach 30-minutowych, ale zdarzają się też dłuższe jak 45 min czy nawet 60 min. Wszystko zależy od Was i naszych możliwości na basenie. Na tym etapie nauki, jak na wszystkich innych, instruktor pływania jest w stroju kąpielowym i „na mokro” demonstruje oraz koryguje ruchy ucznia. Coraz częściej też pojawia się nad wodą, aby lepiej widzieć swoje Rekiny. To, czy jest w wodzie czy na brzegu, zależy od danego ćwiczenia i grupy, ale zawsze jest gotowy wskoczyć do wody, aby pokazać jak wykonywać poprawnie ćwiczenie, skok na główkę lub po prostu pobawić się razem z dziećmi podczas luźniejszej części treningu.

Czego uczą się Rekiny?

Naszym celem jest aby każdy Rekinek stał się pływakiem z prawdziwego zdarzenia, czyli zaczął pływać stylowo i z gracją, jak przystało na Rekina! Skupiamy się na rozmaitych ćwiczeniach doskonalących różne style pływackie. Poprawiamy motorykę dzieci oraz ich ułożenie w wodzie, aby wykorzystywały środowisko wodne na swoją korzyść aby czuły się w niej bardzo swobodnie, jak na króla mórz przystało.

W tej grupie pływackiej uczymy dzieci wszystkich stylów pływackich nawet tych najtrudniejszych. Zaskakujemy je różnymi ciekawymi ćwiczeniami, łącząc czasami nawet klika stylów jednocześnie, co jest niezwykle trudne ale bardzo dobrze rozwija motorykę. Przemycamy elementy techniki „total immersion”, która odpowiednio nauczana może być bardzo pomocna.

Każdy styl pływacki rozkładamy na czynniki pierwsze i ćwiczymy oddzielnie różne aspekty, tak aby po złączeniu wszystkiego w całość każdy element ruchy był idealnie dopracowany.

Rekiny pod wodą czują się już jak w domu dlatego nurkowanie polega na wyławianiu całej masy różnych przedmiotów, pokonywaniu dalekich odległości i wykonywaniu różnych zadań podwodnych. Wprowadzamy elementy ćwiczeń oddechowych aby kształtować płuca młodych pływaków i rozwijać je w dobrym kierunku. Dobry Rekin potrafi przepłynąć już naprawdę bardzo duży dystans po wodą.

Przezwyciężamy strach związany ze skokiem na główkę. Każdy Rekin umie już skakać na nogi, ale sztuka tkwi w tym aby polubił skakanie na główkę dużo bardziej od pospolitej „bomby”. Nie jest łatwą rzeczą dla dzieci aby skoczyć ze słupka, ale jak już raz wyjdzie i przekonają się, że nic złego się im nie stanie to pozostaje czysta przyjemność z lotu. Przy okazji jest to bardzo ważny element w momencie startów na międzyszkolnych zawodach, gdzie zawsze można zyskać kilka cennych sekund.

Kiedy Rekiny pływają już naprawdę szybko, zaczynamy uczyć je profesjonalnych nawrotów do stylu dowolnego i grzbietowego, aby mogły pokonywać baseny bez konieczności zatrzymywania się. Przysparza to sporo radości ponieważ nawroty związane są z „koziołkiem” pod wodą. Ten kto próbował wie, że to nie lada sztuka!

Zdobywane umiejętności:

  • nauka oraz doskonalenie wszystkich stylów pływackich
  • Elementy techniki „total immersion”
  • Każdy styl pływacki rozkładamy na czynniki pierwsze
  • Doskonalenie nurkowania
  • Nauka skakania na główkę
  • Nauka profesjonalnych nawrotów do stylu dowolnego i grzbietowego

Grupy zaawansowania

Rekiny również możemy podzielić na dwie grupy zaawansowania. Początkujące Rekiny to przeważnie Delfinki, które niedawno przeskoczyły o poziom wyżej w pływaniu. W grupie tej cały czas największy nacisk kładziemy na doskonalenie techniki.

Zaawansowane Rekiny, to świetni pływacy, którzy uczęszczają na zajęcia już od dłuższego czasu i czują się pewnie w wodzie. W tej grupie oprócz samej techniki skupiamy się również na pokonywaniu coraz dłuższych dystansów i poznawaniu wszystkich możliwych stylów pływackich. Przed doświadczonymi Rekinami woda nie ma już żadnych tajemnic a skakanie na główkę daje im więcej radości nawet od największej „bomby”, która może ochlapać nawet rodziców siedzących na trybunach.

Obejrzyj film z zajęć

Do czego przygotowujemy dzieci?

Każdy Rekin może w odpowiednim czasie przystąpić do egzaminu na kartę pływacką, która świadczy o tym, że poczynił już bardzo duże postępy i może pływać bez opieki osoby dorosłej. Jest to bardzo dobra wiadomość dla rodziców, ponieważ mogą czuć się spokojniejsi o swoje dzieci podczas kąpieli na wakacjach.

Nie ma pływaków idealnych, nawet u największego mistrza jest coś, co można poprawić, aby stał się szybszy lub bardziej wytrzymały. Dlatego drogie Rekiny, musimy ciągle się doskonalić i nie spoczywać na laurach!