Czy nauka pływania
może uratować nam życie?
Dlaczego tak dużo osób tonie?
Co może się okazać największym niebezpieczeństwem w wodzie?
Czemu warto zapisać się na naukę pływania?
Co jest przyczyną utonięć?
Chciałbym poruszyć niestety bardzo trudny temat związany z bezpieczeństwem nad wodą w trakcie wakacji. W tej chwili zbliżamy się do końca tego cudownego okresu odpoczynku i jak co roku w różnych wiadomościach podają przerażające liczby dotyczące osób, które utonęły. Co jest przyczyną tych wszystkich wypadków? Brawura, alkohol, brak zdrowego rozsądku, a może brak nauki pływania w szkole lub w młodości?
Czy nauka pływania może uratować nam życie? Oczywiście, że tak! Ale uwaga! Nie w każdych warunkach, to że potrafimy pływać wystarczy. Nawet świetny pływak może przegrać z naturą, dlatego nie można nigdy być zbyt pewnym swoich umiejętności. Wiele innych czynników może spowodować, że wytrawny znawca różnych akwenów wodnych, który wiele lat uczył się pływać i pobierał naukę pływania u różnych trenerów nie poradzi sobie w wodzie, która przecież od tylu lat jest jego ulubionym środowiskiem.
Jakie jest największe niebezpieczeństwo?
Największe niebezpieczeństwa:
- alkohol – powoduje, że stajemy się zbyt pewni siebie i przeceniamy swoje możliwości. Lubimy dokazywać i nie myślimy trzeźwo. Działamy pod wpływem impulsu i podejmujemy nierozsądne decyzje
- pewność siebie – to nic złego ale nie można przesadzać. Tak jak w sztukach walki, należy szanować każdego przeciwnika, nawet tego najsłabszego tak i tutaj powinniśmy szanować naturę ponieważ potrafi być zabójcza
- rozluźnienie i słońce – to połączenie łatwo może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Udar słoneczny w połączeniu z chłodną wodą może wywołać szok termiczny i sparaliżować nas w wodzie
- nieznajomość akwenu – może być tragiczna w skutkach. Kiedy nie wiem co czai się na dnie lub w którą stronę porwie nas nurt, wir lub prąd. Łatwo sobie wyobrazić czym to może się skończyć.
Jak się ma do tego nauka pływania?
Nauka pływania oczywiście może zminimalizować niebezpieczeństwo i zwiększyć nasze szanse w trudnej sytuacji, także warto posiadać umiejętność pływania. Nauka pływania (szczególnie dzieci) uczy pokory i szacunku do żywiołu w jakim pobierają lekcje, czyli w wodzie. Każdy pływak wie, że nigdy nie wolno lekceważyć żadnego akwenu. Nawet na basenie, może przydarzyć się tragedia.
Niektórzy uważają, że nauka pływania jest niepotrzebna i można się tego nauczyć samodzielnie. Niestety aby nauka pływania była efektywna powinien ją prowadzić wykwalifikowany instruktor. Jest ogromna różnica między pływakiem „samoukiem” a takim, któremu ktoś pokazał, jak najlepiej odnaleźć się w wodzie i jak ją obrócić w przyjaciela a nie przeciwnika do pokonania.
Drogi czytelniku, proszę pamiętaj, że w wodą nie ma żartów, a na naukę pływania, nigdy nie jest za późno!
Leave A Comment