fbpx

Czy nauka pływania
może uratować nam życie?

Dlaczego tak dużo osób tonie?
Co może się okazać największym niebezpieczeństwem w wodzie?
Czemu warto zapisać się na naukę pływania?

Co jest przyczyną utonięć?

Chciałbym poruszyć niestety bardzo trudny temat związany z bezpieczeństwem nad wodą w trakcie wakacji. W tej chwili zbliżamy się do końca tego cudownego okresu odpoczynku i jak co roku w różnych wiadomościach podają przerażające liczby dotyczące osób, które utonęły. Co jest przyczyną tych wszystkich wypadków? Brawura, alkohol, brak zdrowego rozsądku, a może brak nauki pływania w szkole lub w młodości?

Czy nauka pływania może uratować nam życie? Oczywiście, że tak! Ale uwaga! Nie w każdych warunkach, to że potrafimy pływać wystarczy. Nawet świetny pływak może przegrać z naturą, dlatego nie można nigdy być zbyt pewnym swoich umiejętności. Wiele innych czynników może spowodować, że wytrawny znawca różnych akwenów wodnych, który wiele lat uczył się pływać i pobierał naukę pływania u różnych trenerów nie poradzi sobie w wodzie, która przecież od tylu lat jest jego ulubionym środowiskiem.

Jakie jest największe niebezpieczeństwo?

Największe niebezpieczeństwa:

  • alkohol – powoduje, że stajemy się zbyt pewni siebie i przeceniamy swoje możliwości. Lubimy dokazywać i nie myślimy trzeźwo. Działamy pod wpływem impulsu i podejmujemy nierozsądne decyzje
  • pewność siebie – to nic złego ale nie można przesadzać. Tak jak w sztukach walki, należy szanować każdego przeciwnika, nawet tego najsłabszego tak i tutaj powinniśmy szanować naturę ponieważ potrafi być zabójcza
  • rozluźnienie i słońce – to połączenie łatwo może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Udar słoneczny w połączeniu z chłodną wodą może wywołać szok termiczny i sparaliżować nas w wodzie
  • nieznajomość akwenu – może być tragiczna w skutkach. Kiedy nie wiem co czai się na dnie lub w którą stronę porwie nas nurt, wir lub prąd. Łatwo sobie wyobrazić czym to może się skończyć.

Jak się ma do tego nauka pływania?

Nauka pływania oczywiście może zminimalizować niebezpieczeństwo i zwiększyć nasze szanse w trudnej sytuacji, także warto posiadać umiejętność pływania. Nauka pływania (szczególnie dzieci) uczy pokory i szacunku do żywiołu w jakim pobierają lekcje, czyli w wodzie. Każdy pływak wie, że nigdy nie wolno lekceważyć żadnego akwenu. Nawet na basenie, może przydarzyć się tragedia.

Niektórzy uważają, że nauka pływania jest niepotrzebna i można się tego nauczyć samodzielnie. Niestety aby nauka pływania była efektywna powinien ją prowadzić wykwalifikowany instruktor. Jest ogromna różnica między pływakiem „samoukiem” a takim, któremu ktoś pokazał, jak najlepiej odnaleźć się w wodzie i jak ją obrócić w przyjaciela a nie przeciwnika do pokonania.

Drogi czytelniku, proszę pamiętaj, że w wodą nie ma żartów, a na naukę pływania, nigdy nie jest za późno

By |2016-12-28T23:09:18+00:00Sierpień 18th, 2015|Pływanie|0 Comments

About the Author:

avatar
Daniel to pomysłodawca i założyciel Smile-Swim. Student Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie na kierunku Fizjoterapii. Instruktor pływania i opiekun kolonijny. Od najmłodszych lat związany z wodą i rowerem. Każdą wolną chwilę poświęca na rozwijanie swoich pasji. Uwielbia pracę z dziećmi, ale również chętnie podejmuje wyzwanie, aby nauczyć pływać dorosłych. Przez swoje studia ogląda świat i ludzi z trochę innej perspektywy. Patrząc na człowieka oprócz chowającej się w ciele osobowości widzi, również skrywające się mięśnie, kości, więzadła wszystko co po ukończeniu studiów będzie mógł naprawić. Zachęca wszystkich do uprawiania sportu, ponieważ wie jak pozytywny wpływ ma on na zdrowie i ciało człowieka.

Leave A Comment