Nauka pływania na otwartym akwenie

Czy można nauczyć się pływać w morzu, jeziorze czy rzece?
Jaka jest różnica między nauką pływania na basenie a w otwartym akwenie?
Przedstawiamy własny ranking trudności nauki pływania na poszczególnych akwenach wodnych.

Czy ja też mogę się nauczyć?

Dzisiaj chciałbym poruszyć temat, o który coraz więcej osób pyta mnie drogą mailową. Chodzi o naukę pływania na otwartym akwenie. Czy można rozpocząć swoją przygodę z nauką pływania nad jeziorem lub morzem? Czy nauka pływania nie powinna się odbywać tylko na basenie? I jeszcze wiele innych pytań, na które postaram się odpowiedzieć w tym wpisie…

Na początku chciałem od razu udzielić odpowiedzi: TAK! Nauka pływania jest możliwa na każdym akwenie, ale będzie adekwatnie trudniejsza do zmieniających się warunków przyrody. Co to dokładnie oznacza?

Nauka pływania w jeziorze

W słodkim akwenie na naszych pięknych mazurach są całkiem dobre i sprzyjające warunki do nauki pływania. Dlaczego? Woda w wakacje osiąga około 25 stopni C co jest temperaturą zbliżoną do tej na basenie 27 – 28 stopni Celsjusza. W jeziorach rzadko kiedy występują silne prądy lub wiry dlatego możemy się w nim czuć prawie jak na basenie.

Fala powstająca pod wpływem wiatru również nie jest duża co jest kolejnym plusem. Podsumowując: na wydzielonym kąpielisku pod okiem ratownika możemy czuć się zupełnie jak na basenie. Mogą nam co najwyżej przeszkadzać rzesze turystów ;)

Nasza ocena trudności: 5/6

Nauka pływania w rzece

Jest to chyba najtrudniejszy akwen aby rozpocząć naukę pływania. Zazwyczaj silny prąd, z którym początkujący pływak ma dużo problemów. Niezliczona ilość wirów, które mogą nas wciągnąć głęboko pod wodę oraz bardzo niebezpieczne dno, ponieważ rzeka zbiera ze sobą wszystkie „śmieci” i można napotkać różne butelki, spore kamienie, konary i inne podobne przeszkody w miejscach, w których jeszcze dzień wcześniej ich nie było.

Jest jeden plus, kiedy nauka pływania może okazać się dużo łatwiejsza, kiedy wykorzystamy prąd rzeki i pozwolimy sobie na to aby poddać się jej sile. Podsumowując nie jest to łatwy teren aby nauczyć się pływać.

Nasza ocena trudności: 2/6

Nauka pływania w morzu

Słona woda poprawia naszą wyporność, przez co łatwiej jest nam się utrzymać na wodzie i nauka pływania staje się dużo bardziej przyjemna, jednak podczas zachłyśnięcia skutki są dużo bardziej nieprzyjemne. Kiedy zacznie wiać, na morzu tworzy się dość duża fala, która bardzo przeszkadza podczas nauki pływania. Równie niebezpieczne są prądy, które cofają nas w głąb morza i uniemożliwiają powrót do brzegu. Oczywiście zupełnie inna sytuacja jest przykładowo na zatoce Puckiej, która bardziej przypomina jezioro, mimo że należy do morza Bałtyckiego. Także morze, w zależności od charakterystyki może być względnie dobrym jak i złym akwenem do nauki pływania.

Nasza ocena: trudności 4/6

Podsumowując – najlepiej na basenie

Oczywiście najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do nauki pływania jest kryty basen, gdzie mam cały czas wsparcie ratowników i względnie płytką wodę. Tam nauka pływania będzie najbardziej efektywna. Jednak nie zawsze każdy z nas ma dostęp do takiego obiektu i może próbować wykorzystać to co jest najbliżej. W zależności od części Polski w której mieszka. Morze, jezioro, zalew, rzekę. Tak naprawdę jeżeli znajdziemy dobrego instruktora, przy którym będziemy czuli się bezpiecznie i będziemy dobrze zmotywowani to możemy rozpocząć naukę pływania na każdym akwenie.